Félelmek, tévhitek és a realitás a digitális állampolgárságról szóló vita körül
Az egyik legnagyobb félelem alaptalannak látszik a bevezetéssel kapcsolatban.
Nem állítom, hogy nem követtünk el hibákat, de hogy lebontanák a demokráciát, az Magyarország félreismerése – közölte Martonyi János külügyminiszter a brüsszeli a Le Soir című baloldali liberális brüsszeli lap interjújában. A külügyminiszter megerősítette, hogy mindenről lehet tárgyalni.
„A magyar diplomácia irányítója elismer hibákat”, illetve „Budapest elfogadja a 'tárgyalásokat'” címmel közölt interjút Martonyi Jánossal a Le Soir című baloldali liberális brüsszeli lap pénteken. A felvezető szöveg szerint Martonyi a beszélgetés során tett kijelentéseivel igyekezett „enyhíteni a közelmúltban a Magyarországot ért károkat”, miután „egy sor, autoriternek tekintett reformot hajtottak végre”.
Az interjú készítője kiemelte a magyar külügyminiszter kijelentései közül, hogy „túlzónak és mélységesen igazságtalannak” tartja, amikor autokratikus elhajlásról beszélnek Magyarországgal összefüggésben. „Nem állítom, hogy nem követtünk el hibákat” – idézte a minisztert, aki szerint néhány kérdésről „lehet beszélni”, de hogy „lebontanák a demokráciát, az Magyarország félreismerése”. A közelmúltban Magyarországot kritizáló kijelentések kapcsán „érzelmi és politikai” motivációról beszélt a külügyminiszter.
Az interjúban Martonyi János egyetértett azzal a riporteri felvetéssel, hogy a vitatott kérdések közül jelentőségében kiemelkedik a jegybanki függetlenség ügye, hiszen az országnak pénzre van szüksége az EU-tól és a Nemzetközi Valutaalaptól. A külügyminiszter megerősítette, hogy mindenről lehet tárgyalni, és kijelentette, hogy rugalmasságot, kompromisszumkészséget kell tanúsítani. Emlékeztetett, hogy Magyarország továbbra is elkötelezett az euróövezethez való csatlakozás ügyében.